چهارشنبه 4 مرداد 1396 Wednesday 26 July 2017 2 ذی‌القعده 1438
بخش "مشخصات" مروری دارد بر زندگی "عبداللّه جاسبی"

عبدالله جاسبي در چهارم آذر‌ماه ١٣٢٣ هجري شمسي در تهران در خانواده‌اي مذهبي چشم به جهان گشود. پدر و مادرش نيز از كودكي در تهران زندگي مي‌كردند. محل زندگي آن‌ها در دوران كودكي و مدرسه ابتدايي در خيابان سيروس، سر پولك پشت مسجد بهبهاني، از محله‌هاي قديمي تهران بود. مدتي نيز در كوچه مدرس واقع در محله ميرزا محمود وزير از محله‌هاي قديمي و تاريخي تهران كه به موازات خيابان سيروس از سرچشمه تا چهار‌راه سيروس است گذراند. وی در سن ٧ سالگي به مدرسه اعتضاد واقع در سرچنبك نزديك امامزاده يحيي وارد شد. سال آخر دوره متوسطه را در محله روبروي خيابان خراسان (نزديك ماشين دودي قديم كه هم اكنون پارك كوثر مي‌باشد) كوچه صحت، كوچه منفرد سپري نمود و در زمان قيام خونين 15خرداد در اين محله زندگي مي‌كرد. دوره متوسطه ٦ ساله خود را در هنرستان تهران گذراند و پس از گرفتن ديپلم دوره ليسانس خود را در رشته صنايع به پايان رساند و با اخذ مدرك ليسانس و احراز رتبه اول موفق به دريافت نشان و مدال درجه اول فرهنگ گرديد.

 

در سال ١٣٤٥ پس از فراغت از تحصيل در دانشگاه علم و صنعت مشغول تدريس شد و در سال 1346 براي گذران دوره نظام وظيفه از طرح ١٣ هفته‌اي اعضاي هيأت علمي دانشگاهي استفاده كرد و ١٣ هفته تابستان طرح خود را در پادگان فرح آباد تهران گذراند. در آن‌جا با ساير نيروهاي علمي و مذهبي از جمله شهيد دكتر عباسپور، شهيد مهندس باكري و تعداد ديگري از افراد كه مسئوليت‌هاي مختلف داشتند آشنا شد و با كمك آن‌ها در محل پادگان اقدام به برگزاري نماز جماعت و بحث و تحليل مسائل ديني و سياسي نمود.

همزمان با تحصيلات متوسطه و دانشگاه، عصرها در مدرسه مهديه، جامع المقدمات و علوم دينی را می‌آموخت و در همان مدرسه نيز به تدريس علوم روز و روش تدريس براي مدرسين آن‌جا پرداخت كه جزوات روش تدريس او پس از پيروزی انقلاب اسلامی، به‌صورت كتابي به نام روش تدريس و فنّ كلاسداري توسط وزارت آموزش و پرورش به چاپ رسيد.

عبدالله جاسبی از دوره متوسطه به تشکیل گروه مذهبی- انقلابی از هم کلاسی‌های خود همت گماشت و با مسافرت به قم برای دیدار امام خمینی (ره) که با روز هجوم ددمنشانه رژیم به حوزه علمیه قم همراه بود فعالیتهای انقلابی خود را آغاز کرد. در این مقطع زمانی فعالیت‌های ایشان و دوستانش با توزیع اعلامیه‌های امام (ره) و شرکت در مجالس و محافل مذهبی و افشای چهره رژیم و شرکت در تظاهرات قبل و روز 15 خرداد همراه بود. پس از مجروح شدن برادرش در 15 خرداد به فکر گسترش فعالیت‌های مذهبی افتاد. در سال 1346 با کمک شهید نامجو، شهید دکتر عباسپور و چندتن دیگر، اقدام به تاسیس تشکیلات سیاسی - نظامی زیرزمینی برای مبارزه با رژیم کردند که شهید اقارب پرست ، شهید کلاهدوز، و شهید آیت نیز از اعضای آن تشکیلات بودند.

 

این تشکیلات (گروه بی نام) که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با نفوذ در نیروهای مسلح و ارگان‌های کشور و در خط ولایت امام خمینی(ره) حرکت می‌کرد، توانست در حد خود منشأ خدماتی باشد. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه علم و صنعت ایران، به تشویق دانشجویان به انجام فرائض دینی و اسلامی پرداخت که منجر به اخراج ایشان و یکی از همکارانش از این دانشگاه و انتقال به تکنولوژی ونک گردید. در خارج از کشور نیز با تشکیل انجمن اسلامی در شهر بیرمنگام، هدایت و رهبری نیروهای اسلامی را به عهده داشت و رابط بین تشکیلات زیرزمینی خود با فعالیت خارج از کشور بود.

برای همکاری با سایر گروه‌های مبارز و تأمین هزینه‌های مبارزه، همراه با برخی از دوستان در شرکت سهامی قائمیان عضویت پیدا کرده و سهامدار شدند و همین امر مقدمه آشنایی ایشان با برخی از اعضای مؤتلفه اسلامی از جمله شهید اسلامی، شهید دکتر بهشتی، هرندی (برادر شهید هرندی) ، مرحوم شاهچراغی و مرحوم شفیق و سایرین شد.

وی در سال 1351 ازدواج نمود و در همان سال برای ادامه تحصيلات وارد دانشگاه آستون در انگلستان شد. ابتدا مدرک فوق ليسانس خود را در رشته مديريت صنعتی و سپس مدرك دكتراي تخصصي خود را در رشته مديريت توليد و تكنولوژي از دانشگاه آستون در بیرمنگام دريافت نمود و در آغاز پيروزي انقلاب اسلامي به ميهن بازگشت.

 

مهمترین مسئولیت دکتر عبدالله جاسبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یکی قائم مقامی حزب جمهوری اسلامی به مدت ۸ سال و تربیت و سازماندهی نیروهای مؤمن، متعهد و تشکیلاتی که تاریخ آن درحال نگارش است و تا به حال ۵ جلد آن به چاپ رسیده است و دوم طراحی و به ثمر رساندن بزرگترین دانشگاه حضوری جهان در مدت زمان 30 سال فعالیت و پشتکار شبانه روزی، به نام دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

علاوه بر مدیریت بر دانشگاه آزاد اسلامی که از اردیبهشت ماه سال 1361 شمسی آغاز گردید و قریب به 30 سال به طول انجامید وی مسئولیت‌های مختلفی در نهادهای جمهوری اسلامی و تشکّل‌های سیاسی به عهده گرفت.

مشاور وزیر کشور، معاونت نخست وزیر درامور طرح‌ها و برنامه‌ها در دوره نخست وزیری شهید رجائی، پیشنهاد پست وزارت بازرگانی در دوره نخست وزیری شهید رجائی و استنکاف بنی صدر (رئیس جمهور وقت) از پذیرفتن این پیشنهاد، معاونت نخست وزیر و دبیر کل سازمان امور اداری و استخدامی کشور، در دوران نخست وزیری شهید دکتر باهنر، آیت‌الله مهدوی کنی و جناب آقای مهندس موسوی، معاونت شهید بهشتی قبل از شهادت ایشان در امور تشکیلات، جانشین دبیر کل حزب جمهوری اسلامی در زمان دبیر کلی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئول واحد تحقیقات اقتصادی و اجتماعی حزب جمهوری اسلامی، عضو هیأت رسیدگی به اموال و اسناد حزب جمهوری اسلامی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس کمیسیون مدیریت ستاد انقلاب فرهنگی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با فرمان حضرت امام خمینی (ره) ، منشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو کمیسیون مشترک کمیسیون شماره 1 شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیأت مؤسّس دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت ممیزه دانشگاه علم و صنعت ایران، رئیس کمیته برنامه‌ریزی بخش آموزش و تحقیقات غیر دولتی برنامه 5 ساله دوم جمهوری اسلامی، صاحب امتیاز و مدیر مجله علمی و پژوهشی اقتصاد و مدیریت ، صاحب امتیاز هفته‌نامه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی فرهیختگان، صاحب امتیاز و مدیر مسئول خبرنامه دانشگاه آزاد اسلامی، صاحب امتیاز روزنامه آفرینش و روزنامه شاپرک، کاندیدای ششمین دوره و هشتمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی، عضو شورای عالی برنامه ریزی، عضو شورای عالی جوانان، عضو شورای فرهنگ عمومی، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران.

وی در دوران فعالیت‌های خویش مورد تأیید و تشویق مقامات مسئول مملکتی بوده‌ که از آن جمله دریافت نشان لیاقت و مدیریت را می توان نام برد، که بر اساس اصل 129 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌پاس لیاقت و شایستگی در خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت 74 توسط ریاست جمهور به ایشان اعطا گردید.

فعالیت‌های علمی دکتر عبدالله جاسبی نیز مورد تائید دانشگاه‌های خارج از کشور قرار گرفته از جمله دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه آذربایجان، دکترای افتخاری از ارمنستان و نشان علمی از دانشگاه مسکو، دریافت تندیس طلایی و جایزه ویژه دومین سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی ایران- دریافت لوح سپاس از ریاست دانشگاه علم و صنعت، دریافت لوح از مؤسسه عالی پژوهشی تامین اجتماعی- دریافت لوح سپاس از آیت الله هاشمی رفسنجانی، دریافت لوح انجمن مهندسین ایران – دریافت نشان اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام – دریافت نشان از دانشگاه جرش کشور اردن- دریافت نشان از دانشگاه پنجاب پاکستان – لوح جامعه مهندسین کویت- دریافت لوح دانشگاه موته کشور اردن - دریافت لوح دانشگاه یرموک اردن، دریافت لوح کمیته برگزاری اولین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران، دریافت نشان از دانشگاه چولانگ تایلند، دریافت مدال از دانشگاه اوتاوا کانادا، دریافت لوح از وزیر آموزش عالی مالزی، دریافت مدال دانشگاه اکس آن پرووانس مارسی فرانسه، دریافت مدال از دانشگاه ژنو و بسیاری از نشان‌ها و مدال‌های دیگر از مراجع علمی کشور عزیزمان و بین المللی.

وی در دو دوره به عضویت شورای اجرایی سازمان بین المللی دانشگاه‌ها (با سابقه بیش از 50 سال) برگزیده شده و همچنین چند دوره متوالی به عضویت شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام انتخاب شده و در سه دوره متوالی ریاست شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام را عهده‌دار بوده است.

شایان ذکر است که انتخاب متوالی دکتر عبدالله جاسبی در شورای اجرایی انجمن بین‌المللی دانشگاه‌های جهان و در شورای اجرایی اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام و همچنین انتخاب وی در سه دوره متوالی به ریاست این شورا در تاریخ آموزش عالی کشور ایران بی‌سابقه است .

IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.