چهارشنبه 4 مرداد 1396 Wednesday 26 July 2017 2 ذی‌القعده 1438
ازدواجی ساده و بدون تجمل اما با دوام در شب یلدا
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب یلدا" برگزار شد.

عبدالله جاسبی در سی‌ام آذرماه سال 1351 همزمان با شب یلدا زندگی مشترک خود را آغاز نموده که از آن‌روزها چنین می‌گوید:

يك روز ظهر، آرام به سمت خانه آمدم. همچنان كه در خيابان گام برمي‌داشتم، ‌به مبارزه فكر مي‌كردم و از سوي ديگر به ادامه‌ي تحصيلات. مردم كوچه و بازار را مي‌ديدم كه با اندوه و غمي سنگين در چهره و نگاه‌ها گام برمي‌داشتند.

وقتي پا به خانه گذاشتم، پس از سلام و عليك، مادرم به من گفت:‌ «پسرم! دارد وقت زن گرفتنت دير مي‌شود.»

لبخندي زدم و گفتم: «من هنوز سني ندارم و شما و پدرم وضعيت مرا به‌ خوبي مي‌دانيد، درگير برخي فعاليت‌ها هستم، در دانشگاه تدريس دارم و فرصت سرخاراندن نيز ندارم.»

مادرم گفت: «‌اما شما در هر صورت بايد ازدواج كنيد، ‌اگر ازدواج كنيد در تمام كارهايي كه گفتيد بيشتر پيشرفت مي‌كنيد، چون حرف‌شنوي از پدر و مادر عامل بركت و رسيدن به هدف است.»

تا آن روز، ‌مادرم را اين‌طور مُصر در اينكه من همسري اختيار كنم، نديده بودم. ‌قبلاً اشاره‌هايي به ازدواج داشت، ‌اما اين‌بار، ‌اين حرفش خيلي به دلم نشست، مگر نه اينكه هر مادري آرزو دارد، ‌پسرش همسر اختيار كند.

كمي فكر كردم و گفتم: «‌مادر! ‌هر چه شما تصميم بگيريد، ‌من تابع شما هستم.»

مادرم گفت:‌ «شنيده‌ام دوست شما آقاي عباسپور، ‌خواهر نجيب و متيني دارد كه او را در عروسي برادرت ديده‌ام، ‌نظر شما چيست؟... .»

به اين مسئله فكر نكرده بودم، ‌نمي‌دانستم آن لحظه چه بگويم، به مادرم گفتم: «اجازه بدهيد كمي فكر كنم.»

مادرم لبخندي زد و گفت: «‌ان‌شاالله خير است.»

با شهيد دكترعباسپور از پادگان فرح آباد، در جريان طرح سيزده هفته‌اي آموزش نظامی آشنا شده بودم، ‌و ايشان از دانشگاه صنعتي شريف (دانشگاه آريامهر)‌ به طرح اعزام شده بود، ‌و دوستي‌مان آن‌قدر ادامه‌يافت كه با هم رفت و آمد پيدا كرديم، طوري كه خانواده‌هايمان تا حدودي همديگر را مي‌شناختند. من هم فكر كردم بالاخره فردي با شرايط من بايستي با كسي ازدواج كند كه اولاً ‌با او همفكر باشد، ثانياً‌ حداقل با مسائل ديني وسياسي آشنايي داشته‌باشد تا اگر فردا اتفاقي افتاد، بتواند زمينه‌ي همكاري و شكيبايي را به‌وجود آورد.

همين ديدگاه باعث شد كه به اتفاق خانواده‌ام به خواستگاري برويم و من نيز شرايط خودم را به همسر آينده‌ام توضيح دادم كه ايشان اظهاركرد: «برادرم شرايطي مثل شما دارد و با اين شرايط بيگانه نيستم.»

البته عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم ساده و بدون تجمل برگزار شد و من نيز شكر خداي متعال را به‌جا آوردم كه هم براساس نظر پدر و مادرم و هم باتوجه به شرايط خود، ‌همسري شايسته انتخاب كردم.

از آنجا كه من همسرم را در جريان فعاليت‌هاي سياسي قرار داده بودم و ايشان با آگاهي از اين مسئله وارد زندگي من شده بود، خودمان را براي همه‌چيز آماده كرده بوديم.

مراسم عقد در منزل شهید دکتر عباسپور واقع در خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، کوچه جنب مسجد به صورت خیلی ساده و مختصر برگزار شد و از جمله شرکت کنندگان در آن، شهید والامقام امیر سرلشگر نامجو، مرحوم مهندس شکرریز، دکتر محمود کاشانی، شهید دکتر عباسپور و دوستان دیگر بودند.

تاریخ انتشار: 94/9/30 - شناسه مطلب: 1024

عناوین مرتبط
IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.