سه شنبه 31 مرداد 1396 Tuesday 22 August 2017 29 ذی‌القعده 1438
سلاحی به نام

موضوع جمعیت همواره یکی از مباحث و جدل‌های بین دو گروه موافق و مخالف افزایش آن بوده است. اینکه افزایش جمعیت خوب است یا بد سوالی نیست که بتوان برای پاسخ آن یک نسخه پیچید. فاکتور‌ها و متغیر‌های زیادی در جواب این سوال دخیل هستند.

از طرفی تأمین منابع، تأمین آموزش مناسب، تامین جنبه‌های روانی و غیره و از سوی دیگر بالا رفتن میانگین سنی در یک جامعه، پیر شدن افکار و رویکرد‌ها و عدم وجود خلاقیت، از دلایل پیچیدگی پاسخ این موضوع است. به تمام نکات ذکر شده می‌توان مسائل و توصیه‌های شرعی را نیز افزود که در جای خود قابل تأمل است.

در این نوشته تنها به بررسی یک موضوع مرتبط با جمعیت می‌پردازیم؛ ارتباط جمعیت با قدرت! قدرت نظامی و اقتصادی که دو فاکتور تعیین کننده برای سنجش میزان قدرت یک کشور است.

برای بررسی این موضوع به آمار و ارقام سه قاره آمریکا، اروپا و آسیا مراجعه می‌کنیم.

در قاره آمریکا (شمالی و جنوبی) از میان ۵۵ کشور موجود (شامل جزایری که گذرنامه‌های تحت پوشش دارند) ۶ کشوری که بیشترین جمعیت را دارند به ترتیب زیر است:

۱ـ ایالات متحده آمریکا (۳۲۱ میلیون)

۲ـ برزیل (۲۰۴ میلیون)

۳ـ مکزیک (۱۲۱ میلیون)

۴ـ کلمبیا (۴۸ میلیون)

۵ـ آرژانتین (۴۳ میلیون)

۶ـ کانادا (۳۵ میلیون)

در قاره اروپا از میان ۵۱ کشور موجود (شامل جزایری که گذرنامه‌های تحت پوشش دارند) ۶ کشوری که بیشترین جمعیت را دارند به ترتیب زیر است:

۱ـ روسیه (۱۴۴ میلیون)

۲ـ آلمان (۸۱ میلیون)

۳ـ ترکیه (۷۸ میلیون)

۴ـ فرانسه (۶۶ میلیون)

۵ـ انگلستان (۶۵ میلیون)

۶ـ ایتالیا (۶۰ میلیون)

در قاره آسیا از میان ۵۱ کشور موجود (شامل جزایری که گذرنامه‌های تحت پوشش دارند) ۶ کشوری که بیشترین جمعیت را دارند به ترتیب زیر است:

۱ـ چین (بالای ۱ میلیارد)

۲ـ هند (بالای ۱ میلیارد)

۳ـ اندونزی (۲۵۵ میلیون)

۴ـ پاکستان (۱۹۱ میلیون)

۵ـ بنگلادش (۱۵۸ میلیون)

۶ـ ژاپن (۱۲۶ میلیون)

حالا به بررسی آماری قدرت نظامی کشور‌های مختلف می‌پردازیم. برای این منظور به مقایسه‌ای که Business Insider در اکتبر ۲۰۱۵ (بر اساس شاخصه‌های نظامی) انجام داده، رجوع می‌کنیم. این رتبه بندی (که به جزئیات آن نمی‌پردازیم) به شکل زیر است: (بدون در نظر گرفتن کشورهای آفریقایی و استرالیا)

۱ـ ایالات متحده آمریکا

۲ـ روسیه

۳- چین

۴ـ ژاپن

۵ـ هند

۶ـ فرانسه

۷ـ کره جنوبی

۸ـ ایتالیا

۹ـ انگلستان

۱۰ـ ترکیه

۱۱ـ پاکستان

۱۲ـ تایوان

۱۳ـ اسرائیل

۱۴ـ تایلند

۱۵ـ لهستان

۱۶ـ آلمان

۱۷ـ اندونزی

۱۸ـ کانادا

با نگاهی به لیست‌های موجود به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که جمعیت ارتباط مستقیمی با قدرت نظامی دارد.

۵ کشور کره جنوبی، تایوان، اسرائیل، تایلند و لهستان تنها کشورهایی هستند که در قاره خود بین ۶ کشور پر جمعیت نیستند و در لیست Business Insider وجود دارند. البته که می‌توان علت حضور اسرائیل و کره جنوبی را به دلایلی متفاوت دانست که موضوع بحث نیست. نکته جالب اینکه هر ۶ کشور پر جمعیت اروپا و ۵ کشور از ۶ کشور پر جمعیت آسیا (به غیر از بنگلادش) در این لیست حضور دارند. یاد آور می‌شویم که تا سال ۱۹۴۷ میلادی بنگلادش قسمتی از پاکستان بوده است.

برای بررسی قدرت اقتصادی به مقایسه GDP(Gross Domestic Product) کشورها می‌پردازیم که به ترتیب ۱۰ کشور اول دنیا از قرار زیر است:

۱ـ ایالات متحده آمریکا

۲ـ چین

۳ـ ژاپن

۴ـ آلمان

۵ـ انگلستان

۶ـ فرانسه

۷ـ برزیل

۸ـ ایتالیا

۹ـ روسیه

۱۰ـ هند

با بررسی لیست بالا پی می‌بریم که همه کشورهای ذکر شده بین ۶ کشور پر جمعیت قاره خود هستند!

وقتی صحبت از ۱۰ کشور اول می‌کنیم و به چنین نتیجه‌ای می‌رسیم، می‌توان نتیجه گرفت که شرط لازم (و نه کافی) برای داشتن اقتصاد قدرتمند، بالا بودن جمعیت در منطقه است. البته لازم به تاکید است که این مقایسه بر اساس GDP انجام شده است و اگر شاخصه رتبه بندی متفاوت شود، این رتبه بندی می‌تواند نتیجه اندک متفاوتی داشته باشد.

بررسی آماری که انجام شد را می‌توان از جهات دیگری نیز بررسی کرد. شاخصه‌های آموزشی، فن‌آوری و غیره که بی‌تردید نقش مثبت و یا منفی جمعیت بر آن انکار ناپذیر است. اما نتیجه‌ای که بی‌تردید می‌توان گرفت، تاثیر مستقیم جمعیت بر قدرت نظامی و اقتصادی کشور هاست. با کمی اغماض می‌توان گفت شرط لازم برای قدرتمند بودن، داشتن جمعیت بالا در منطقه است. اگر این فرمول را بپذیریم، می‌توانید با مقایسه جمعیت ایران با کشور‌های خاور‌میانه، به اهمیت رشد جمعیت کشورمان پی ببرید.

تاریخ انتشار: ۹۵/۲/۳۰ - شناسه مطلب: ۱۱۰۱

IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.