چهارشنبه 4 مرداد 1396 Wednesday 26 July 2017 2 ذی‌القعده 1438
پایان غربت و آغاز قربت !
در اوائل سال ۵۸ تمام مراحل مختلف دانشگاه را پشت سر گذارده و حتی رساله‌ام را ارائه نموده بودم. موضوع رساله من«اندازه‌گيری و تجزيه تحليل و بهره‌وری» بود كه اين موضوع خيلی مورد علاقه‌ی من بود و در حقيقت روی آن كار ميدانی هم شده بود. من جهت تكميل رساله‌ام به اطلاعات چند شركت بزرگ خودروسازی به نام‌های ليلاند، فورد، كرايسلر مراجعه كرده بودم.

دکتر جاسبی آخرین روزهای تحصیل و مبارزات سیاسی در انگلستان را چنین باز‌گو می کند:

راه رفتنی را بايد رفت و شوق درون را بايد فرو نشاند.

آن روزها، يا بهتر بگويم آن لحظه‌ها اميد بازگشت به ايران در دلم شور و هيجان تازه‌ای به‌وجود آورده بود. كارهای دانشگاه من درحال اتمام بود و روز به روز هوای ميهن اسلامي، ذهنم را هرچه بيشتر به سمت خود جذب مي‌كرد.

بازگشت به معنی واقعی رجعت صدايی بود كه با نوای درونم، هماهنگی عجيبی داشت. اين روزها فكر مي‌كردم كه زندگی را به‌خاطر حضرت امام و انقلاب و آزادی و ايمان دوست دارم. اينكه مي‌توانم گامي به جلو بردارم و به مقصد نزديك شوم، خوشحالم مي‌كرد.

من به انقلاب، به امام وابسته بودم. به ايران به آن درختان و گياهان دلبسته و برای ديدن كوه‌هاي ميهن و بوييدن گل‌های دامنه‌ی تپه‌های دلگشا بي‌تاب بودم. كم‌كم لحظه‌ی بزرگ بازگشت نزديك مي‌شد.

يكی ديگر از فعاليت‌های من به اتفاق دوستان در بيرمنگام و حتي در شهر لندن، برگزاری ميتينگ‌هايی بود كه در حيطه‌ی گسترش اهداف انقلاب بود. اين فعاليت‌ها، ارتباط تنگاتنگی با راهپيمايي‌هايی داشت كه در تهران و قم انجام مي‌گرفت.

همچنان كه در ايران اين دگرگوني‌ها رخ مي‌داد، در كل دنيا هر چه بيشتر موج اسلام‌شناسي‌ای راه افتاده بود. به همين منظور خيلي به بنده مراجعه مي‌شد و من پذيرای افراد مختلفی منجمله خبرنگاران بودم.

تمام مراحل مختلف دانشگاه را پشت سر گذارده و حتی رساله‌ام را ارائه نموده بودم. موضوع رساله من«اندازه‌گيری و تجزيه تحليل و بهره‌وری» بود كه اين موضوع خيلی مورد علاقه‌ی من بود و در حقيقت روی آن كار ميدانی هم شده بود. من جهت تكميل رساله‌ام به اطلاعات چند شركت بزرگ خودروسازی به نام‌های ليلاند، فورد، كرايسلر مراجعه كرده بودم.

تمام تلاش من در جمع‌وجور كردن مقدمات برگشتن به ايران بود. كم‌كم ايام تحصیل در حال اتمام بود و من برنامه‌هايم را طوری منظم كرده بودم كه در اوائل سال ۵۸، به وطنم ايران برگردم. همسرم به اتفاق بچه‌ها خيلی بيشتر از من خوشحال به نظر مي‌رسيدند.

پس از مدتی طولانی، عشق به وطنم و اسلام و حضرت امام باعث شد، موج شادی در وجودم تنوره بكشد. واقعاً بي‌تاب شده بودم.

آن روزها، گذر زمان برای من جلوه‌ی تازه‌ای داشت و من به اين مسئله مي‌انديشيدم كه پس از بازگشت به ايران مي‌بايست در خدمت آرمان‌ها و اهداف واقعي اسلام قرار بگيرم. من همچنان در حال گسترش دايره‌ی مطالعات و فعاليت‌های سياسی خود بودم و با آنكه رساله ام در حال تمام شدن بود، يك لحظه از اتفاق‌های سياسی واقع شده در كشورم غافل نمي‌شدم.

اوائل سال ۱۳۵۸ برای من بسيار تأثيرگذار و خاطره‌انگيز بود. در آن زمان به اتفاق همسر و بچه‌هايم به وطن عزيز اسلامی برگشتم.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۳ - شناسه مطلب: ۱۰۵۳

IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.