سه شنبه 31 مرداد 1396 Tuesday 22 August 2017 29 ذی‌القعده 1438
متن کامل سخنان رئیس پنجمین جشنواره تلاشگران کیفیت کشور 

دکتر عبداللّه جاسبی رئیس پنجمین جشنواره تلاشگران کیفیّت در مراسم تجلیل از برگزیدگان این جشنواره که روز پنجشنبه مورخ 94/10/17 در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، ضمن بیان نقش کیفیت در جامعه امروزی به بیان اهداف جشنواره کیفیت و نحوه انتخاب برگزیدگان در این دوره پرداخت که متن کامل سخنان ایشان در ذیل آمده است:

بسم الله الرّحمــــن الرّحیــم

سربلندم من، دو چشم من بلند بينش عالي امان است از گزند

با سلام و درود خدمت همه عزیزان و حاضران و با آرزوی این که تلاش‌های جمعی ما مقبول درگاه حق واقع و مطلوب نظر حاصل شود. از همه شما اندیشمندان و اربابان خِرد دعوت می‌کنم تا دقایقی از وقت گران‌بهایتان را به اشتراک گذارید و تلاش خواهم کرد به اجمال نکاتی چند در باب جشنواره تلاشگران کیفیت به استحضار برسانم.

هر حرکت و جوششی دو مقام را در خود دارد: یکی هدف ومقصود و دیگری راهبردها و راهکارهایی که اهداف، ذیل آن جان می‌گیرد. بی‌تردید مأموریت و هدف اصلی چنین حرکتی بسط و گسترش فرهنگ کیفیت به معنای وسیع آن و نهادینه‌سازی آن در جامعه است تا این سنت حسنه و رفتار نیک در جامعه ریشه‌دار شود. یادگیری جمعی اولویت هر تلاشی است که تقدیر و پاسداشت پیشروان در آن محوریت داشته باشد.

ذیل این مأموریت و رسالت اهدافی را می‌توان برشمرد که مسیر عبور ما را برای رسیدن به آن هدف اصلی تسهیل می‌کند و خلاصه آن‌ها به شرح زیر است:

1- بسط نیکویی و امر به معروف از طریق انتخاب، معرفی و ارزش‌دهی به برجستگانی که به کیفیت نه به عنوان یک زیرفرآیند نظام تولید و خدمت که به عنوان یک صفت متبلور در همه امور زندگی نگاه می‌کنند. بزرگانی که کیفیت در اندیشه و عمل ایشان جاری و ساریست و تقدیر از ایشان، تقدیر از یک منش و روش است و پر رنگ کردن آن در اذهان به تشویق دیگران منجر می‌شود.

2- معرفی الگوها و نمونه‌های عملی به منظور ایجاد فرصت مقایسه و شناخت و تحریک انگیزه به گونه‌ای که در مقام مقایسه و تحلیل زمان فرصت بهسازی فراهم شود. الگوسازی، تبیین مفهوم در قالب مصادیق و ارائه فرصت یادگیری است تا در عمل مفاهیم لمس و امکان پیشرفت حاصل شود.

3- ایجاد وتقویت دستگاه سنجش و معیاری که از آن طریق افراد امکان خود ارزیابی وسنجش را داشته باشند. چه اگر شفافیت و روش‌مندی قابل ادراک برای ناظران وجود نداشته باشد تمیز میان آنچه از تلاش حاصل شده با آنچه منتسب به بخت و اقبال است دشوار شده و ناظران ممکن است فرآیند مذکور را بخت آزمایی بیابند. لذا از اهداف این‌گونه نشست‎ها علاوه‎بر معرفی الگو و برجسته ساختن صفت‌های نیکو، ارائه متر و معیار به جامعه است تا فرصت آموختن فراهم شود.

از این روست که جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت در یک مسیر توسعه و بهبود مستمر می‌کوشد تا به تدبیر و با اتخاذ سیاست‌ها و راهکارهای مناسب امکان تحقق حداکثری اهداف مذکور را محقق سازد و از تجربیات این سال‌ها چند اصل و راهبرد ناظر به فرآیند بدست آید:

اوّل آن که در انتخاب‌ها تلاش شده یک نگاه جامع و کل‌گرا حاکم باشد که فراتر از چارچوب‌های محدود و مفهومی وسیع‌تر و غنی‌تری از کیفیت را نمایش دهد. به بیان دیگر کیفیت با نگاه حداکثری و با عبور از محدوده و سقف استاندارد هاست که در نهایت به آفرینش‌های مختلف و باشکوه منتهی می‌شود. به تعبیر مرحوم "مجتبی کاشانی" کار دل‌سوخته محصول دل‌ساخته است و شناسایی این نوع از کیفیت چالش دشواری است که تلاش شده انجام پذیرد. نشانه‌های کیفیت فراتر از سنجش‌ها و معیار‌های محدودی است که در تطبیق با استاندارد معنی می‌یابد و ادراک جمعی جامعه و احساس مشترک ناظران در استقبال و اقبال بیانگر کیفیت در حوزه عمل است.

دوّم آن که فرآیند انتخاب بایستی شفاف و در قالب یک چارچوب تعریف شده و روش‌مند باشد. این موضوع از این حیث دارای اهمیت است که شفافیت و روش‌مندی موجب می‌شود معیارها و شاخص‌ها معرفی و ترویج شوند تا فرهنگ کیفیت نهادینه شده و در جامعه شناسایی گردد. بی‌تردید چالش اصلی در این‌جا آشتی دادن میان کیفیت به معنای وسیع کلمه با شاخص‌هایی است که در قالب آن فرآیند انتخاب صورت می‌گیرد و به ناچار می‌بایست سیر نگاشتی از کیفیت به کمیت را تجربه کند. اگر میان درک جمعی، گزینه‌های تقدیر شده و روش‌ها هماهنگی نباشد آموختن جمعی و یادگیری نظام‌مند جامعه که از اهداف اصلی این تلاش است شکل نمی‌گیرد و این همه تلاش میل به مقصود نهایی نخواهد کرد.

سوّم آن که تلاش شده است و البته همت بیشتری نیز از همه ما می‌طلبد تا ترویج و بازنشر این حادثه کامل و با جزئیات صورت گیرد و این موضوع با رویکرد نتیجه‌گرایی شاید از حیث اهمیت در صدر قرار گیرد. این نشست و همه فرآیندهای پیش و پس از آن اگر بازتاب مناسب در جامعه نداشته باشد و در پستوها انجام پذیرد راهی به مقصود نمی‌گشاید. همه این اهداف وقتی محقق می‌شود که الگوها، معیار‌ها و تقدیرها به گونه‌ای در جامعه ترویج و تبلیغ شود که ذهن افراد را به تأمل و تدبیر وا دارد و ایشان را تذکاری شود. از این روست که بزرگانی که با حضور خود در این مراسم سرمایه اجتماعی خویش را به همراه می‌آورند رکن اصلی این گونه نشست‌ها هستند و شایسته تقدیر چه این حضور ارج نهادن به یک صفت و رفتار است که گمشده حال حاضر کشور و نوشداروی بسیاری از معضلات و رنج‌هاست.

بی‌تردید سهم عمده‌ای از چالش‌های پیش روی جامعه امروز ما محصول بی‌کیفیتی است. عدم کیفیت در رفتار، گفتار، عملکرد و در یک کلام زندگی. دغدغه‌های جامعه امروز ما در حوزه محیط زیست، مسائل اجتماعی، اقتصاد، صنعت، پزشکی و سایر امور از فقر کیفیت است چه اگر نهضتی فراهم شود و کیفیت وجهه همت هر فرد در حیطه شخصی خود قرارگیرد ثمرات و نتایج آن در سطح ملی قابل بهره‌برداری خواهد بود. آنچه همه این مشکلات را به هم پیوند می‌دهد فقدان عنصر کیفیت است و فراتر از راهکارهای ناظر به هر مشکل اگر کیفیت به عنوان یک فرهنگ جا افتاده و نهادینه شود و در بطن و متن جامعه سرلوحه عمل قرارگیرد بسیاری از مشکلات سامان می‌یابد و محصول آن تعالی را به ارمغان خواهد آورد و کام جامعه را شیرین خواهد ساخت.

در پایان با چند بیت از مجموعه بی‌بدیل جناب مولانا سخن خود را به پایان می‌برم:

حُسن ظن است و اميد خوش تو را كه تو را گــــــويد به هر دم برترآ
سربلندم من، دو چشــم من بلـــند بينش عــــالي امــان است از گزند
آن تعــــال او تعالی‌ها دهـــد مـرد سفلـــي دشمـــن بـــالا بود
هيــن رها كـــن بدگماني و ضلال سو قدم كن چون كه فرمودت تعـال

تاریخ انتشار: 94/10/18 - شناسه مطلب: 1044

عناوین مرتبط
IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.