چهارشنبه 4 مرداد 1396 Wednesday 26 July 2017 2 ذی‌القعده 1438
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: باید مراقب بود که در دام تکرار و تقلید نباشیم
اولین کنفرانس بین المللی دستاوردهای نوین پژوهشی در مدیریت، حسابداری و اقتصاد به ریاست دکتر جاسبی با هدف خلق دانش و انتقال آن به محیط کسب و کار در تاریخ ۹ مهرماه ۹۵ در تهران آغاز به کار کرد.

متن سخنرانی دکتر جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس اولین کنفرانس بین المللی دستاوردهای نوین پژوهشی مدیریت، حسابداری و اقتصاد:

به نام خدا

به دانش فزای و به یزدان گرای که او باد جان ترا رهنمای
بپرسیدم از مرد نیکو سخن کسی کو بسال وخرد بدکهن
که از ما به یزدان که نزدیکتر که را نزد او راه باریکتر
چنین داد پاسخ که دانش گزین چو خواهی ز پروردگار آفرین

با سلام و عرض احترام خدمت حضار گرامی

خرسندم که توفیق دارم در جمع اندیشمندان، صاحب نظران و بزرگان عرصه مدیریت و اقتصاد کشور باشم و نکاتی را در این دقایق کوتاه باهم به اشتراک گذاریم. چنانچه از اسم این نشست بر می آید قرار است این گردهمایی حول محور مدیریت، حسابداری و اقتصاد باشد که با رویکردی متفاوت، بدین معنا که مباحث نوین و تازه در اینجا طرح شده و به بحث گذشته شود. این همان نکته ای است که قصد دارم کوتاه بدان بپردازم و امید دارم در این فرصت اندک امکان و مجال تبیین آنچه در ذهن دارم میسر شود.

بدون تردید در ساختار نوین علمی دنیا کنفرانس ها نقطه شروع و پایه ایده ها و تفکراتی است که بعدها عمق یافته، بدان پرداخته می شود. و پس از غنی شدن و اثبات در قالب مقالات علمی در مجلات معتبر و سپس کتاب ها عرضه می شود. لذا نو بودن و تازگی در ذات این گونه نشست ها قرار دارد و اگر در ذیل عنوان نشست حاضر تکرار این موضوع با اضافه شدن «تازه های علم مدیریت، حسابداری و اقتصاد» می آید، می باید انتظار و توقع ما مطابق با آن پاسخ داده شود.

هین سخن تازه بگو تا دو جهان تازه شود وارهد از حد جهان بی حد و اندازه شود
هرکه شدت حلقه در زود برد حقه زر خاصه که در بازکنی محرم دروازه شود

بدین معنا که اگر این نشست با هدف طرح مسائل معمول مدیریت چنانچه در نشست های علمی مرسوم است باشد بدیهی است که نیاز به تأکید وجود دارد. آنچه این نشست را میتواند از ده ها نشست موجود مجزا کند همین واژه و الزاماتی است که با خود برای برگزارکنندگان خواهد داشت.

نکته و سؤال اصلی این است که آیا این نشست مکانی برای طرح دستاوردهای نوین پژوهشی است یا نشستی علمی است درحوزه تخصصی خاص؟ باید مراقب بود که در دام تکرار و تقلید نباشیم. نشست های علمی فراوانی چه در داخل و چه در آن سوی مرزها وجود دارد و شاید تکرار آن ها نه نیاز باشد و نه هدفِ این گردهمایی. باید متفاوت بود و هزینه تفاوت، نگاه متفاوت و طراحی متفاوت و نوآورانه در تمام فرایندهاست، چرا که نمی شود ساز و کار و معیارها و الگوهای موجود را عیناً به کار بست لیکن انتظار متفاوت داشت.

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

لذا توصیه من به مجموعه دست اندرکاران این است که:

۱. فرآیند و قالب داوری ها و ساختارِ ارائه می بایست تغییرکرده و متناسب با این مفهوم بازبینی شود. به بیان دیگر نشستی برای ارائه مقالات علمی و پژوهشی با بستری برای طرح و شنیدن آخرین دستاوردها دو مقوله مجزاست و نباید به واسطه میل به انتشار آثار در نشریات معتبر در دام افتاد. این نشست می بایست و میتواند راه خویش را به گونه دیگر و با رویکردی نوآورانه تغییر داده و خود را در فضای نوینی باز تعریف نماید.

۲. دانش مدیریت و رشته های مشابه از جنس فلسفه نیست که در فضای نظری قابل بسط باشد و در آزمایشگاه نیز توسعه نمی یابد بلکه وابسته به تجربه تاریخی است. لذا فقدان حضور بازیگران این عرصه این پیام را به همراه دارد که فرآیند چرخش دانش از ایجاد تا پیاده سازی دچار نقص است و حضور ایشان می باید پررنگتر و جدی تر باشد. این بازیگران هم مخاطب و مشتری هستند و هم ناظر و داور و گاه تأمین کننده مسیر فکری آینده.

۳. بی تردید در عرصه های بسیاری، کشور ما از پیشقراولان است لیکن وقتی سخن از حرفی تازه و نو است فقدان عنصر بین الملل، نشست را دچار نوعی سکون می کند. لذا بهره گیری از ظرفیت های خارج از مرزهای این کشور و انتقال مناسب آن با شرایط بومی از مأموریت های چنین نشستی می تواند باشد.

۴. رشته های مدیریت، حسابداری و اقتصاد ظرف ده سال گذشته همواره جزء پرطرفدارترین رشته ها درسطح بین الملل بوده و خاستگاه والبته جایگاه متفاوتی پیدا کرده است. عرصه مجموعه معارف آن نیز مضاعف بر شیوه ها و رشته های معمول در قالب دوره هایی همانند MBA وDBA شکل متفاوتی از یک دیسیپلین علمی را نمایش داده است که بیشتر از اینکه دانش محور باشند خود را مطابق نیاز بازار و صنعت تطبیق داده، عملگرا و مهارت محور می باشند. این همه باعث شده که این رشته ها بیش از همه رشته های دانشگاهی دیگر محل برخورد افراد با رشته ها، شغل ها و گذشته های متفاوت باشد. در حال حاضر از پزشک تا مهندس و هنرمند به این رشته ها ورود میکنند. از این رو ایجاد فضایی رسمی و ساختارمند برای ظهور و حضور همه دیسیپلینی ها و ایجاد فرصت تعامل و گفتگو از ضروریات این نشست است.

۵. آنچه در کشور ما مغفول مانده دانش و تجربه شفاهی افراد است. حضور کارآفرینان و مدیران با سابقه و موفق و برگزاری نشست هایی با ایشان تازگی و تفاوت را در این سلسله نشست ها به ارمغان آورده فرصت نگاه و تجربه ای متفاوت را ایجاد می نماید.

امیدواریم این نشست فرصتی برای ایران عزیز باشد که بی تردید با معضل مدیریتی و اقتصادی رو بروست و بابهره گیری از آخرین دستاوردها و تازگی های علم در مقام عمل و نظر گامی به پیش برداریم.

دراین روزگار پرازدحام و پیچیده که انبوهی از کارها ما را احاطه کرده و حجم عظیمی از معارف و داده ها به سمت ما هجمه آورده است، یک روز کنار هم بودن فرصت مغتنمی است به شرطی که حاصل و ستانده آن مطابق نهاد و منابع و وقتی باشد که قرار داده می شود که این از وظایف برنامه ریزان و برگزارکنندگان است که با دقت و وسواس فراوان محتوا را انتخاب و عرضه کنند.

و یادمان باشد که عمر بسیار کوتاه است و ما باید انتخاب کنیم، چه را بخوانیم و بشنویم و چه را نخوانیم و بگذریم، و آنچه بوی تازیگی و طراوت ندهد می بایست کنار گذاشت. به تعبیر سهراب:

و نخوانیم کتابی که درآن باد نمی آید

و کتابی که درآن پوست شبنم تر نیست

و کتابی که درآن یاخته ها بی بُعدند

لب دریا برویم، تور درآب اندازیم

و بگیریم طراوت از آب

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۹ - شناسه مطلب: ۱۰۳۲

عناوین مرتبط
IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.