چهارشنبه 4 مرداد 1396 Wednesday 26 July 2017 2 ذی‌القعده 1438
حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی

دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم تیر را چنین بازگو می‌کند:

آخرین جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در روز هفتم تیرماه در محل سازمان مرکزی حزب واقع در سرچشمه و به ریاست شهید بهشتی برگزار شد. جلسه‌ای غم‌انگیز که در رابطه با ترور نافرجام آیت‌الله خامنه‌ای و برنامه‌های منافقین صحبت‌های مختلفی شد. از جمله موضوعاتی که در این جلسه صحبت شد، در رابطه با ریاست جمهوری آینده بود و یکی از کسانی‌که همه اعضای جلسه روی آن اتفاق نظر داشتند، شخص آیت‌الله خامنه‌ای بود.

همانطور که معمولاً اکثر اعضای شورای مرکزی حزب در آن جلسه تاریخی شرکت کرده بودند، بنده نیز از ابتدای جلسه حضور داشتم، اما شهید بهشتی از اینجانب خواستند همچون جلسه‌ی قبل برای اداره یک جلسه دیگری که در رابطه با مسائل اقتصادی بود به جای ایشان شرکت کنم، بنده هم درخواست ایشان را اجابت کرده و برای دومین بار جهت اداره آن جلسه رفتم.

پس از آن جلسه (که به نیابت از طرف شهید بهشتی رفته بودم) به نخست وزیری رفتم تا درباره برخی از مسایل با شهید رجایی مذاکره کنم (در آن زمان معاونت برنامه‌ریزی نخست وزیری را برعهده داشتم). پس از دیدار و مذاکره با شهید رجایی چون دیر شده بود به خانه رفتم. هنوز چند دقیقه‌ای از حضورم در منزل نگذشته بود که تلفن زنگ زد و موضوع انفجار در سازمان مرکزی حزب جمهوری را به من اطلاع دادند.

اضطراب و نگرانی زیادی ما را فرا گرفته بود و مادر همسرم (مادر شهید عباسپور) سراسیمه از من خواستند که به سمت حزب برویم. بلافاصله به سمت سازمان مرکزی حزب در خیابان سرچشمه حرکت کردیم که همسر و مادر همسرم نیز در ماشین همراه من بودند و در طول مسیر همواره اظهار نگرانی و بی‌تابی می‌کردند.

مسیرهای منتهی به محل انفجار را بسته بودند. من از ماشین پیاده شدم و در میان ازدحام مردم و نیروهای امدادی به دنبال نشان و یا خبری می‌گشتم که دکتر منافی (وزیر بهداشت وقت) را دیدم. از ایشان سوال کردم، گفتند تعداد زیادی شهید و مجروح شده‌اند که اطلاع دقیقی ندارند و در حال انتقال مصدومین به بیمارستان سینا هستند.

بلافاصله سوار ماشین شدم و به سمت بیمارستان سینا حرکت کردم. زمانی‌که به بیمارستان رسیدم از همسر و مادرهمسرم خواستم که در ماشین بمانند تا من خبری بگیرم. به سرعت از ماشین پیاده شده و از میان جمعیت وارد حیاط بیمارستان شدم و به سمت اورژانس بیمارستان رفتم. وقتی وارد اورژانس شدم، قدم‌هایم آهسته‌تر شد و همینطور که به افراد نگاه می‌کردم، آرام آرام در دالان ورودی اورژانس جلو می‌رفتم. ناگهان شخص آشنایی را دیدم، خوب که نگاه کردم او را شناختم. مقداری آرام‌تر شدم، جلوتر رفتم و صورتش را کامل دیدم، محافظ دکتر عباسپور بود که درحال گریه کردن و بی‌تابی بود. با دیدن حال او فهمیدم که دکتر عباسپور شهید شده است. به همراه او بالای سر شهدا رفتیم و من از نزدیک شهید عباسپور، شهید قندی، شهید فیاض بخش و بسیاری دیگر از شهدا را دیدم.

لحظات دردناک و سختی بود. نمی‌دانستم چگونه برگردم و اطلاع دهم. سعی کردم بر خودم مسلط شوم و با یک آرامش ظاهری با آن‌ها صحبت کنم.

به جلوی بیمارستان آمدم، همسر و مادر همسرم از ماشین پیاده شده بودند و منتظر من بودند. با ملایمت و همراه با دلداری موضوع را به آن‌ها رساندم.

دقایقی شیون و ناله و گریه بود که در میان صدای ازدحام مردم و آژیر ماشین‌های اورژانس به خوبی شنیده می‌شد و برایم بسیار جانسوز بود. به تدریج و با سختی آن‌ها را به داخل ماشین هدایت کردم و به سمت منزل حرکت کردیم.

حادثه شهدای هفتم تیر، حادثه تلخی بود که هیچگاه فراموش نخواهد شد. در زمانی که به منزل برمی‌گشتیم با خودم فکر کردم که خداوند چقدر شهید بهشتی و این شهدا را دوست داشته، چرا که شهادت آنان پاسخ دندان شکنی بود به هجمه‌های وسیع مخالفین علیه آن‌ها که در آن روزگار بسیار زیاد شده بود و نام آنان با عنوان قهرمانان مبارزه با نفاق برای همیشه در تاریخ ثبت شد.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۴/۶ - شناسه مطلب: ۱۰۲۶

IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.