سه شنبه 31 مرداد 1396 Tuesday 22 August 2017 29 ذی‌القعده 1438
جاسبی: کلام

صبح‌ اول‌ فروردين‌ ماه‌ سال‌ ۱۳۴۲ به‌ اتفاق حاج‌ صادق به‌ طرف‌ قم‌ حركت‌ كرديم‌. ظهر بود كه‌ به‌ آن‌جا رسيديم‌. قم‌ به‌ هيچ‌ وجه‌ حالت‌ عادي‌ نداشت‌. كماندوها در سراسر قم‌ حضور داشتند. فردا كه‌ شد من‌ و حاج‌ صادق به‌ منزل‌ امام‌ رفتيم‌ تا از نزديك‌ امام‌ را ببينيم‌. (ردیف آخر از سمت چپ، نفر سوم: عبدالله جاسبی)

عبدالله جاسبی از عشق و علاقه‌‌اش به امام خمینی(ره) چنین می‌نویسد:

من‌ در ابتدا آيت‌الله خميني‌ را از صحبت‌هاي‌ ديگران‌ شناخته‌ بودم‌ و علاقه‌ي‌ زيادي‌ به‌ او احساس‌ مي‌كردم‌.

سخنان‌ و فعاليت‌هاي‌ او كه‌ بعدها به‌ امام‌ خميني‌ معروف‌ شد لرزه‌ بر اندام‌ رژيم‌ مي‌انداخت‌. من‌ تمام‌ اين‌ مسائل‌ را پاي‌ منبرها و وعظ‌ واعظان‌ و سخنراني‌ آگاهان‌ مي‌شنيدم‌ و ناخودآگاه‌ نسبت‌ به‌ امام‌ احساس‌ علاقه‌ مي‌كردم‌. دلم‌ مي‌خواست‌ او را ببينم‌ و در راهي‌ كه‌ او مي‌پيمود هم‌گام‌ باشم‌. پدرم‌ مي‌گفت‌ او رابطه‌ي‌ نزديكي‌ با آيت‌الله كاشاني‌ دارد و آيت‌الله كاشاني‌ هميشه‌ از او به‌ نيكي‌ ياد مي‌كرده‌ است‌.

آشنايي‌ با انديشه‌هاي‌ امام‌ فصل‌ تازه‌اي‌ در زندگي‌ام‌ گشود. من‌ ديگر همان‌ آدم‌ سال‌هاي‌ قبل‌ نبودم‌. احساس‌ مي‌كردم‌ با روزهايي‌ كه‌ اين‌ سيد بزرگوار را نمي‌شناختم‌ فرسنگ‌ها فاصله‌ گرفته‌ام‌.

كلام‌ و گفتار امام‌ را كه‌ از ديگران‌ مي‌شنيدم‌، بر دلم‌ مي‌نشست‌ و به‌ درستي‌ مي‌پنداشتم‌ كه‌ اين‌ مرد بزرگ‌ روزي‌ به‌ تمام‌ محنت‌ها و رنج‌هاي‌ انبوه‌ مردم‌ دردمند و گرسنه‌ پايان‌ خواهد داد. كلام‌ او عطر اسلام‌ و عدالت‌ مي‌داد. عطري‌ كه‌ آينده‌ام‌ را سرشار از اميد، هيجان‌ و حركت‌ مي‌كرد.

من‌ آن‌ روزها دوست‌ داشتم‌ از نزديك‌ خدمت‌ امام‌ برسم‌. از سخنراني‌ها و اعلاميه‌هايي‌ كه‌ به‌ دستم‌ مي‌رسيد شوقم‌ براي‌ زيارت‌ امام‌ هر روز بيشتر مي‌شد.

مدتي‌ بعد من‌ نيز به‌ اين‌ فكر افتادم‌ تا با دوستان‌ مذهبي‌ و مبارزم‌ گروه‌ كوچكي‌ تشكيل‌ دهيم‌ و از امام‌ پيروي‌ كنيم‌.

عشق‌ بي‌اندازه‌اي‌ كه‌ به‌ امام‌ داشتم‌ كم‌‌كم‌ تبلور مي‌يافت‌. دلم‌ مي‌خواست‌ تمام‌ جوانان‌ و مردم‌ را به‌ پيروي‌ از ايشان‌ تشويق‌ كنم‌. ديگر نمي‌توانستم‌ شور و اشتياقم‌ را در دل‌ نگاه‌ دارم‌.

امام‌ اسوه‌ي‌ مبارزه‌ و پايداري‌ بود و ما كه‌ از مدت‌ها قبل‌ به‌ سلك‌ پيروان‌ او درآمده‌ بوديم‌، مي‌خواستيم‌ عشق‌ و علاقه‌ي‌ خود را تعميم‌ دهيم‌.

براي‌ بچه‌هاي‌ هنرستان‌ از امام‌ صحبت‌ مي‌كردم‌. از فعاليت‌ها و سخنانش‌ مي‌گفتم‌ و بچه‌هاي‌ مؤمن‌ و مذهبي‌ را به‌ او علاقه‌مند مي‌كردم‌. وقتي‌ جسارت‌ و بي‌پروايي‌ او را مي‌ديدم‌، ترس‌ از دلم‌ بيرون‌ مي‌رفت‌.

اگر مي‌خواستم‌ در صف‌ مبارزان‌ قرار گيرم‌ بايد خطرات‌ را به‌ جان‌ مي‌خريدم‌.

من‌ آن‌‌روزها دوستان‌ ديگري‌ هم‌ داشتم‌ كه‌ با يكديگر همفكر بوديم‌. ما بايد با يكديگر متحد مي‌شديم‌، زيرا دريافته‌ بوديم‌ كه‌ قدرت‌ در جمع‌ تبلور مي‌يابد و باهم‌ بودن‌ بر نيروهاي‌مان‌ مي‌افزايد و برآيند نيروهاي‌مان‌ را به‌ توان‌ مي‌رساند. همه‌ يكدل‌ و يك‌‌زبان‌ شده‌ بوديم‌ تا به‌ هدف‌ بزرگي‌ كه‌ داشتيم‌ دست‌ پيدا كنيم‌.

من‌ با اعتقاد كامل‌ به‌ امام‌ عشق‌ مي‌ورزيدم.

صبح‌ اول‌ فروردين‌ ماه‌ سال‌ ۱۳۴۲ به‌ اتفاق حاج‌ صادق به‌ طرف‌ قم‌ حركت‌ كرديم‌. ظهر بود كه‌ به‌ آن‌جا رسيديم‌. قم‌ به‌ هيچ‌ وجه‌ حالت‌ عادي‌ نداشت‌. كماندوها در سراسر قم‌ حضور داشتند. فردا كه‌ شد من‌ و حاج‌ صادق به‌ منزل‌ امام‌ رفتيم‌ تا از نزديك‌ امام‌ را ببينيم‌.

مأموران‌ امنيتي‌ با لباس‌ شخصي‌ در اطراف‌ خانه‌ي‌ امام‌ پرسه‌ مي‌زدند و همه‌ چيز را زير نظر داشتند.

به‌ مناسبت‌ وفات‌ حضرت‌ امام‌ جعفر صادق (ع‌)، مراسم‌ روضه‌اي‌ در منزل‌ امام‌ برپا بود. حياط‌ خانه‌ پر از جمعيت‌ شده‌ بود. من‌ و حاج‌ صادق هم‌ در گوشه‌اي‌ از حياط‌ نشستيم‌. همه‌ منتظر بودند تا امام‌ از اتاق خارج‌ شود. از شوق و شادي‌ ديدار امام‌ در پوست‌ خود نمي‌گنجيدم‌ و اين‌ شعر حافظ‌ در ذهنم‌ چرخ‌ مي‌خورد:

هزار شكر كه‌ ديدم‌ به‌ كام‌ خويشت‌ باز ز روي‌ صدق و صفا گشته‌ با دلم‌ دمساز

بي‌تاب‌ بودم‌ كه‌ امام‌ را هر چه‌ زودتر زيارت‌ كنم‌. حاج‌ صادق نيز دست‌ كمي‌ از من‌ نداشت‌. همه‌ سر تا پا چشم‌ شده‌ بوديم‌ در انتظار، تا امام‌ قدم‌ بر نگاهمان‌ بگذارد و از لطف‌ ديدار خود سرشارمان‌ كند.

امام‌ كه‌ آمد، جمعيت‌ از جا كنده‌ شد و صداي‌ صلوات‌ فضا را پر كرد. پس‌ از ماه‌ها كه‌ تنها اعلاميه‌هاي‌ امام‌ را مي‌خواندم‌ و پخش‌ مي‌كردم‌ اين‌ نخستين‌ بار بود كه‌ او را از نزديك‌ مي‌ديدم‌. از همان‌ اولين‌ لحظه‌ها شيفته‌ي‌ او شده‌ بودم‌. بعدها هم‌ محبت‌ و علاقه‌ي‌ او در دلم‌ جاي‌ گرفت‌ و هيچ‌وقت‌ كم‌رنگ‌ نشد.

تاریخ انتشار: ۹۴/۱۱/۱۲ - شناسه مطلب: ۱۰۱۶

IMAGE دکترجاسبی: حالی بهتر و کیفیتی بالاتر برای تمام نهادهای کشور
سه شنبه, 15 تیر 1395
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره تلاشگران کیفیت در مراسم رونمایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام در بخش کیفیت که در روز پنج‌شنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۱۰...
IMAGE عبدالله جاسبی از زبان معلم
یکشنبه, 12 ارديبهشت 1395
مرحوم پیراینده در هنرستان صنعتی تهران، معلم عبدالله جاسبی بوده، وی خاطرات آن زمان را چنین بازگو می‌کند: اولین آشنایی من با آقای دکتر جاسبی در سن...
IMAGE بشارتی ست خدایا که یار می آید
جمعه, 31 ارديبهشت 1395
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۳/۰۱ - شناسه مطلب: ۱۰۹۸
IMAGE اختر چرخ ادب
سه شنبه, 25 اسفند 1394
خانه شخصی پروین اعتصامی شاعر معاصر که در شهر تبریز واقع شده است. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده...
IMAGE ازدواجی ساده در شب یلدا
دوشنبه, 30 آذر 1394
عروسي در آن زمان، مثل عروسي‌هاي امروزه، پر از خرج و تجملات نبود. با توجه به اينكه هر دو خانواده مذهبي و مقيد بودند، مراسم (ما) ساده و بدون تجمل در "شب...
IMAGE حادثه هفتم تیر به روایت جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی
شنبه, 05 تیر 1395
از سمت چپ نفر دوم: دکترجاسبی دکتر جاسبی (جانشین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی)، در شورای مرکزی حزب مورخ هفتم تیرماه ۱۳۶۰ حضور داشته و حادثه‌ی انفجار هفتم...
IMAGE خرید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرحوم پیراینده
دوشنبه, 26 بهمن 1394
مرحوم استاد "محمد پیراینده" ، از نخستین افرادی است که برای شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر جاسبی ملحق شد. وی شخصیت برجسته و فرهیخته‌ای بود که...
 
این صفحه در حال به روز رسانی می باشد.